Sammen når det gjelder

Den 22. juli forandret livet til mange mennesker seg. Over hele landet finner vi berørte etter fredagens terroraksjon. N.K.S. er en del av Nasjonalt samarbeidsorgan for oppfølging av berørte, og vil mobilisere sine santitetskvinner til å ta del i oppfølgingen av etterlatte, skadelidte og pårørende i denne alvorlige krisen.

Generalsekretær Anne-Karin Nygård

Disse ekstreme ugjerningene har for alltid satt sine spor hos et helt folk. Mange har vært utsatt for den mest utenkelige terror og det er nå de berørte trenger hjelp.

Nasjonalt samarbeidsorgan for oppfølging av berørte (NSO) er etablert av Helsedirektoratet slik at innsatsen med oppfølging blir koordinert tverrsektorielt og involverer organisasjoner og frivillig sektor. I tillegg til N.K.S. består NSO av blant annet Helse sør-øst, Barneombudet, Nasjonalt kunnskapssenter for vold og traumatisk stress, Norges Røde Kors, Norsk sykepleierforbund og Humanetisk forbund.

Søndag 24. juli var generalsekretær Anne-Karin Nygård i møte hos NSO. Et tema der var viktigheten av samarbeid, koordinering og et langsiktig perspektiv på hjelpen de berørte skal få. – I en slik situasjon er behovet for omsorg stort. N.K.S. har en beredskap i forhold til dette og vi er beredt til omsorg for den som trenger det i slike krisesituasjoner. Vi må være der for hverandre, sier Anne-Karin Nygård. - Våre omsorgsberedskapsgrupper og lokale sanitetsforeninger står parat til å hjelpe til, og vi vil samarbeide med det lokale hjelpeapparatet og gi assistanse ut fra behov. På samme måte som Helsedirektoratet har ansvaret på nasjonalt nivå, er det viktig at arbeidet i kommunene også blir koordinert og at vi må ha et langsiktig perspektiv på denne viktige innsatsen.

N.K.S. har integreringsprosjekter over hele landet, med blant annet etablerte SESAM-grupper. Som et ledd i oppfølgingsarbeidet vil de siste dagers hendelser bli tatt opp i disse gruppene.

N.K.S. har alltid vist omsorg i nærmiljøet og mobilisert til beredskap når det gjelder. Som en sa; "Om èn mann kan vise så mye hat, tenkt hvor mye kjærlighet vi alle kan vise sammen”. Det er nå vi må ta vare på hverandre og gi omsorg til de som trenger det mest.

Bli medlem du også!

1decce35df009943152.jpg

 

Din lokalforening