Mest fornøyd hos sanitetskvinnene

Revmatismesykehuset på Lillehammer som eies og drives av Lillehammer sanitetsforening og Haugesund Sanitetsforenings Revmatismesykehus har de mest fornøyde pasientene i Norge. Det viser en undersøkelse gjennomført av Nasjonalt kunnskapssenter for helsetjenesten.

Foto: Annelise Jackbo

Formålet med undersøkelsen har vært å få tilbakemeldinger på hvordan norske sykehus fungerer sett fra pasientens ståsted.

Sykehuset sett fra pasientens ståsted
Nesten 11 000 pasienter har svart på en rekke spørsmål om sine erfaringer med ulike sider ved sykehusoppholde; hvordan man opplevde pleietjenesten, legetjenesten, informasjon om prøver og undersøkelser, sykehusenes standard, organisering av sykehusenes arbeid og sykehusenes behandling av pårørende.

Mest fornøyd hos ideelle organisasjoner
Ingen andre sykehus i landet scorer høyere enn Revmatismesykehuset på Lillhehammer på pasientpleie. Også Haugesund Sanitetsforenings Revmatismesykehus er i tet i undersøkelsen, og scorer særlig høyt på pleie- og legetjenesten. Sykehuset som eies og drives av Hagesund sanitetsforening er et spesialsykehus for pasienter med revmatiske sykdommer, og for pasienter med ulike hudsykdommer.

Fokus på service og brukermedvirkning
Alt i alt er det små offentlige sykehus og sykehus drevet av ideelle organisasjoner har de mest fornøyde pasientene.

- Gjennom utviklingsselskapet N.K.S. Kløverinstitusjoner as har Norske Kvinners Sanitetsforening arbeidet aktivt med fokus på service overfor pasienter og samarbeidspatnere, sier generalsekretær i N.K.S., Anne-Karin Nygård. – Vi begynte tidlig med å utforme serviceerklæringer for våre institusjoner og har gjennomført etterutdanning i brukermedvirkning ved våre institusjoner, forteller Nygård, som viser til at det målrettede arbeidet gir resultater.

Les mer om rapporten fra Nasjonalt kunnskapssenter for helsetjenesten her

Bli medlem du også!

1decce35df009943152.jpg

 

Din lokalforening