Kommersielle aktører tapte i EU

- Endelig. Dette har vi sagt i alle år, sier generalsekretær Anne-Karin Nygård i Norske Kvinners Sanitetforening(N.K.S.), i en kommentar til at EU nå har fastslått at det ikke er i strid med reglene når norske myndigheter prioriterer frivillige organisasjoner fremfor kommersielle aktører innen helse-og omsorgstjenester.

 

I "dommen" står det at Norge står fritt til å organisere sitt sosiale velferdssystem, så lenge reglene ikke diskriminerer utenlandske aktører.
Det er kommersielle aktører som tilbyr sine private tjenester innen hels- og omsorgstjenester som har klaget norske myndigheter inn for ESA.

Viktig for mange
-Det er viktig at ideelle organisasjoner som Norske Kvinners Sanitetsforening får drive med institusjonsdrift, sier generalsekretær Nygård.
Slik reglene er nå har private leverandører og frivillige organisasjoner ulike rammebetingelser, noe som gjør at de frivillige ikke kan ta opp konkurransen med komersielle aktører.
Mens N.K.S. og andre frivillige blant annet har innfridd krav om eksempelvis gode pensjonsordninger for sine ansatte, er dette er et krav som kommersielle firmaer ikke trenger å oppfylle.  Det mest rettferdige er  derfor at frivillige organisasjoner konkurrer seg i mellom om et anbud, og ikke med private aktører.
- I løpet av de siste seks månedene har jeg vært i møter med ulike partier og ulike statsråder og tatt opp denne saken. Det som er viktig nå med avgjørelsen i EU er at politikerne har fått det verktøyet de trenger for å kunne praktisere, sier generalsekretær Anne-Kristin Nygård i N.K.S.

Og EU er enig 
EFTAs overvåkingsorgan ESA  fastlår i en klagesak der norske kommersielle aktører mente de ble diskriminert at det ikke i strid med EU-reglene å prioritere ideelle organisasjoner når norske myndigheter kjøper helse- eller omsorgstjenester på det private markedet. Dermed har Fornyings- administrasjons- og kirkedepartementet fått fullt gjennomslag for sitt syn.
- Slike organisasjoner gjør en stor samfunnsinnsats, blant annet gjennom de tjenester de kan tilby innen helse- sosial- og omsorgssektoren, sier fornyingsminister Rigmor Aasrud i en kommentar. - Vi har hele tiden argumentert for at det norske regelverket ikke er i strid med EØS-avtalen, og jeg er svært glad for at ESA er enig med oss i dette.

 Kan utelukke private
Etter regelverket om offentlige anskaffelser kan offentlige oppdragsgivere velge å invitere utelukkende ideelle organisasjoner til å komme med anbud på helse- og omsorgskontrakter. Dermed utelukkes kommersielle konkurrenter.
Dette skjedde blant annet da henholdsvis Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet og Oslo kommune skulle kjøpe barneverntjenester. To kommersielle aktører klaget til ESA over at de ble diskriminert, men nå har ESA besluttet å henlegge saken. De konkluderer med at regelverket ikke er til hinder for å prioritere ideelle organisasjoner ved tildeling av kontrakter innen sosialsektoren. Norge står fritt til å organisere sitt sosiale velferdssystem som vi selv ønsker så lenge reglene ikke diskriminerer utenlandske aktører. I og med at både utenlandske og nasjonale kommersielle aktører utelukkes, er reglene følgelig ikke diskriminerende.

Bli medlem du også!

1decce35df009943152.jpg

 

Din lokalforening