EXTRA-støtte til prosjekt om faren ved å føde

Prosjektet "Er fødsel farlig for mor?" har fått støtte fra Extra gjennom Norske Kvinners Sanitetsforening. Prosjektet har fokus på risikofødsler og faren ved å føde.

I fjor kunne både Norske Kvinners Sanitetsforening (N.K.S.) og Extra-spillet feire hver sine jubileer.  Extra-spillet rundet 10 år, mens N.K.S. kunne feire 110 år i frivillighetens tjeneste.

Lege/prosjektleder Iqbal Al-Ziqi og Hilde Helgerud. Foto: Norsk Tipping

Extramidler til 165 prosjekter
Sanitetskvinnene over hele landet gjør en stor innsats for kvinners helse, omsorgsberedskap og et bedre nærmiljø. Derfor har organisasjonen fått over ett hundre millioner kroner fra Extra-spillet til 165 ulike prosjekter i løpet av de ti årene spillet har eksistert.

Fokus på sikkerhet rundt fødsel
Lege Iqbal Al-Ziqir ved Rikshospitalet er i gang med et forskingsprosjekt i regi av Norske Kvinners Sanitetsforening, med støtte fra Extramidler og Helse og Rehabilitering. Prosjektet "Er fødsel farlig for mor?" analyserer forekomst og risikofaktorer for alvorlige komplikasjoner hos mor rundt fødsel. Målet er å få mer fokus på sikkerhet rundt fødsel.

Iqbal Al-Ziqir forteller at i Norge er det alvorlige komplikasjoner ved ca. 2 % av fødslene. Dette er tilfeller hvor det kunne gått galt hvis ikke kvinnen hadde fått god nok hjelp. Men på grunn av den gode fødselsomsorgen vi har i Norge går det nesten alltid bra.

Prosjektet "Er fødsel farlig for mor?" ble presentert under Extra-sptillet på NRK 1 tirsdag klokka 22.15. Du kan se hele innslaget på nettsiden til Helse og Rehabilitering.

Bli medlem du også!

1decce35df009943152.jpg

 

Din lokalforening